Fašiangový sprievod obcou 26.02.2022

  "Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde...." je asi najznámejšia fašiangová pesnička, ktorá sa v sobotu 26.2.2022 opakovane ozývala z ulíc  našej obce.  Po ročnej prestávke sa vďaka Obci Vyšný Kubín a členom občianskeho združenia „VK Skalky“ podarilo obnoviť  tradíciu fašiangového sprievodu a pochovávania basy. Ako býva dobrým zvykom, nechýbala dobrá nálada, chuť sa zabávať, spievať, tancovať, jesť šišky a vypiť dobrý trúnok.  

  Sprievod sa začal pri kaštieli Kubínyi a pokračoval 12 zastávkami v rôznych kútoch obce. Atmosféru fašiangovej nálady umocnilo zapojenie záprahu s koňmi, sprevádzaného  účastníkmi v  krojoch a v skutočne nápaditých maskách. V sprievode ste mohli stretnúť  Turoňa, ježibaby, chlapa v koši, šašov, hasiča, vodníka, cigánky, Jánošíka,  gazdu, čerta, kravu, páža, mušketiera, číslo súpisné,  krampusa, dokonca aj bezhlavého účastníka sprievodu. Vďaka jazde na voze zvládli celý fašiangový sprievod aj deti, najmladší účastník sprievodu Samko má len 4 mesiace. Bolo skutočne veľmi príjemné sledovať s akou radosťou a úsmevom naši občania čakali na príchod sprievodu. Viacerí vstali skoro ráno, aby mohli prichystať šišky, fánky, chlebíčky, klobásku, ale aj teplý čaj a niečo ostré na zahriatie. 

 Aby bol Fašiang riadne  ukončený a všetkým bolo jasné, že od stredy je pôst, došlo aj na tradičné pochovávanie basy  rovno pred kaštieľom obecného úradu.  Rozlúčka bola dôstojná, texty rozlúčky dojali všetkých účastníkov k slzám, na záver bola basa s plačom vyprevadená  na  dlhých  40 dní do pivnice, aby nemohla hrať a lákať na zábavu. 

  Veľké poďakovanie patrí všetkým účastníkom  fašiangového  sprievodu, pochovávania basy, ale aj  občanom obce, ktorí svojou prípravou a účasťou na akcii prispeli k výbornej  nálade, zábave  a úspešnému ukončeniu fašiangov. 

Žijeme v dobe, kedy je veľmi dôležité vážiť si všetko čo máme a ďakovať za možnosť pokojne žiť a zabávať sa v mieri. Nech má pokoj a mier aj Ukrajina. 

 

M. Melicherčíková – občianske združenie  VK Skalky

A. Zámečník – starosta obce